تاثیر قند و نوشابه بر اسهال چگونه است؟ بسیاری از مردم تصور می کنند از آنجا که نوشابه رژیمی فاقد قند و کالری است، نسبت به نوشابه معمولی مفید است. متاسفانه، شیرین کننده های مصنوعی مورد استفاده برای شیرین کردن نوشابه رژیمی چندان شیرین نیستند. علائم نوشیدن بیش از حد نوشابه رژیمی ممکن است شامل اسهال باشد. شیرین کننده های مصنوعی چیز جدیدی نیستند. طبق یک بررسی قدیمی که در دسامبر 2011 در مجله داروسازی و داروسازی منتشر شد که نشان می دهد ساخارین در دانشگاه جان هاپکینز در سال 1878 کشف شد. اما در چند دهه گذشته محبوبیت شیرین کننده  های مصنوعی یا نوشابه به دلیل افزایش علاقه به سلامتی و کاهش وزن در عموم مردم میان مردم کاهش یافته است.

تاثیر نوشابه بر اسهال

از سال 1878، بسیاری از شیرین کننده های مصنوعی دیگر مورد استفاده تجاری قرار گرفته اند. برخی از آن ها برای مصرف غیر ایمن شناخته شده اند، مانند سیکلامات که در سال 1970 در ایالات متحده ممنوع شد. امروزه بیشترین قندهای مصنوعی مورد تایید FDA عبارتند از:

·       آسپارتام

·       ساخارین

·       سوکرالوز

·       استویا

دانشگاه میشیگان گزارش داد، بیشتر این موارد به طور تصادفی توسط دانشمندانی کشف شد که ناخواسته مواد شیمیایی خاصی را بلعیدند و دریافتند که عطر و طعم شیرینی دارند.

Acesulfame K 200 برابر شیرین تر از شکر، ساخارین 300 تا 400 برابر شیرین تر و سوکرالوز 600 برابر شیرین تر است. تنها مورد موجود در این لیست که ماده شیمیایی نیست، استویا است که از گیاه استویا گرفته شده است. این ماده اغلب در لیست شیرین کننده های مصنوعی موجود است اما کاملا طبیعی است.

در رابطه با تاثیر قند و نوشابه بر اسهال باید بگوییم الکل های قندی نیز از مواد طبیعی گیاهان هستند. آن ها دارای کالری کمی یا بدون کالری هستند، زیرا مانند قند در بدن متابولیزه نمی شوند. طبق گزارش Yale New Haven Health، الکل های قندی به آرامی به گلوکز تبدیل می شوند و تاثیر کمی بر قند خون دارند.

تاثیر قند و نوشابه بر اسهال یعنی چه؟

در رابطه با تاثیر قند و نوشابه بر اسهال باید بگوییم دکتر ویلیام جی می گوید آیا نوشیدن سودا معده شما را ناراحت کرده و باعث اسهال می شود؟ اگر چنین است بهتر است بدانید مصرف بیش از اندازه ی مواد قندی، کافئین دار و نوشابه های معمولی و رژیمی می تواند موجب بروز اسهال دائم در شما بشود.

 

مصرف نوشابه و اسهال

 

شیرین کننده های مصنوعی دارای اثرات ملین شناخته شده هستند. بنیاد بین المللی اختلالات دستگاه گوارش گزارش می دهد که اسهال مزمن معمولا به دلیل چیزی به ویژه قند و یا نوشابه در رژیم غذایی است که به مقدار زیاد مصرف می شود. فقط شیرین کننده های شیمیایی نیستند که مشکل ایجاد می کنند. بسیاری از افراد در هضم الکل های قندی مشکل دارند  و هرچه بیشتر مصرف کنند، ناراحتی های گوارشی بیشتری را تجربه می کنند. طبق یک بررسی در Advances in Nutrition در ژوئیه 2017، بیشتر بزرگسالان با میزان سلامتی نرمال می توانند حدود 10 گرم سوربیتول فقط با علائم گوارشی خفیف مصرف کنند. بیش از این مقدار، خطر علائم شدیدتر افزایش می یابد.

در رابطه با تاثیر قند و نوشابه بر اسهال باید بگوییم یک مرجع معتبر اعلام کرد که طبق یک انجمن تحقیقات روده ای کانادا، یک قطعه آدامس معمولی که با سوربیتول شیرین شده باشد، حاوی 1.25 گرم است. حتی تصور این که بدانید که چند گرم الکل قندی یا قندهای مصنوعی در نوشابه رژیم غذایی شما وجود دارد سخت می باشد. زیرا تولیدکنندگان ملزم به ارائه مقادیر دقیق نیستند.

کافئین و تاثیر قند و نوشابه بر اسهال

در رابطه با تاثیر قند و نوشابه بر اسهال باید بگوییم دکتر Bulsiewicz می گوید: در درجه اول، فاکتور کافئین برای ابتلا به اسهال وجود دارد. وی می گوید: تعداد انگشت شماری از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) هنگام مصرف کافئین، تشدید IBS خواهند داشت. روده ی آن ها کافئین را به خوبی تحمل نمی کند و این امر موجب بروز اسهال در آن ها می شود. طبق گفته کالج دستگاه گوارش آمریکا، یک بیماری شایع گوارشی، علائم IBS شامل یبوست، اسهال و درد شکم و نفخ شکم است.

نوشابه چگونه موجب اسهال می شود؟

 

دکتر Bulsiewicz می گوید: کافئین ممکن است روده ها را تحریک کرده و ایجاد فشار بر آن ها و تحرک را افزایش دهد. وی توضیح می دهد، تحرک به حرکتی گفته می شود که باعث می شود مدفوع از طریق دستگاه گوارش حرکت کند.

در رابطه با تاثیر قند و نوشابه بر اسهال باید بگوییم آیا تا به حال متوجه شده اید که بعد از قهوه صبحگاهی تمایل به توالت رفتن دارید؟ طبق گفته های دانشگاه بهداشت فلوریدا، کافئین روده را تحریک می کند. اگر مقدار زیادی نوشابه رژیمی کافئین می نوشید، به همین دلیل است که می بینید بیشتر به توالت می روید.

بنیاد بین المللی اختلالات دستگاه گوارش گزارش داد که کافئین موجود در بیش از دو فنجان قهوه می تواند باعث اسهال شود. این امر به ویژه در مورد افرادی که به اثرات کافئین حساس هستند یا دارای اختلالات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر هستند، صادق است.

در رابطه با تاثیر قند و نوشابه بر اسهال باید بگوییم این احتمال وجود دارد که ترکیب کافئین و شیرین کننده های مصنوعی اوضاع را بدتر کند. می توانید یک آزمایش را امتحان کنید: به مدت یک هفته نوشابه رژیمی بدون کافئین بنوشید و ببینید آیا هنوز اسهال دارید یا خیر. اگر نه، پس کافئین عامل اسهال است. اگر چنین است، پس شیرین کننده های مصنوعی عامل اسهال شما هستند.

بهتر از این آزمایش این است که مصرف نوشابه معمولی را قطع کنید و از نوشابه های رژیمی استفاده نمایید. کاترین زراتسکی پزشک متخصص از کلینیک مایو می گوید، در حد متوسط ​​، نوشابه رژیمی ناسالم نیست. اما اگر مقدار زیادی از آن را بنوشید ممکن است دچار اسهال شوید. بنابراین در چنین شرایطی بهتر است مصرف نوشابه رژیمی را نیز قطع کنید.

 

مصرف نوشابه برای بیماران روده ای خطرناک است

 

شکر و تاثیر قند و نوشابه بر اسهال

در رابطه با تاثیر قند و نوشابه بر اسهال باید بگوییم جدا از کافئین، مقدار قند موجود در نوشابه نیز ممکن است باعث اسهال شود. دکتر Bulsiewicz می گوید: اگر روزانه مقدار زیادی شکر مصرف کنید، به اسهال مبتلا خواهید شد. انجمن قلب آمریکا خاطر نشان کرد: سودای شیرین شده با شکر منبع اصلی قند اضافه شده در رژیم های غذایی ما است.

طبق کلینیک مایو، برخی نوشابه های شیرین حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا نیز هستند که ترکیبی از فروکتوز و دکستروز است. ممکن است در هضم فروکتوز مشکل داشته باشید. به این بیماری سوء جذب فروکتوز گفته می شود و علائم آن شامل نفخ، درد معده، سوزش معده، اسهال و گاز معده و روده است.

کلینیک مایو می گوید، شکر به اشکال مختلف با نام های مختلف موجود است. برای جلوگیری از مصرف بی رویه ی آن، برچسب های محصول را با دقت بخوانید و از مصرف نوشابه دارای موارد زیر پرهیز کنید:

·       فروکتوز

·       شربت ذرت با فروکتوز بالا

·       عسل

·       شربت آگاو

·       قند وارونه کنید

·       شربت با طعم افرا

·       ملاس

·       شکر پالم یا نارگیل

·       ذرت خوشه ای

تاثیر قند و نوشابه بر اسهال: کربناسیون، شیرین کننده های مصنوعی

دکتر Bulsiewicz هشدار می دهد که اگر نوشابه رژیمی را انتخاب کنید، شیرین کننده های مصنوعی ممکن است بدتر موجب اسهال شوند. شیرین کننده های مصنوعی می توانند اثر ملین داشته باشند. وی توضیح می دهد: آنها آب را به روده بزرگ می کشند و به تحریک مدفوع کمک می کنند، که می تواند باعث رفتن تند تند شما به توالت شود.

در رابطه با تاثیر قند و نوشابه بر اسهال باید بگوییم دلیل دیگری که ممکن است نوشابه باعث اسهال شود، کربناسیونی است که به نوشابه سودا گاز می بخشد. این می تواند آروغ زدن، نفخ شکم و سوء هاضمه ایجاد کند. دکتر Bulsiewicz خاطرنشان می کند: این سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ایجاد نمی کند، اما اگر شما به نوشیدنی های گازدار حساس هستید و مبتلا به IBS هستید، نفخ و گاز ممکن است موجب تحریک بیماری شما بشود و در نهایت منجر به اسهال شود.

 

کاهش مصرف نوشابه

 

تاثیر قند و نوشابه بر اسهال را چگونه کاهش دهیم؟

در رابطه با تاثیر قند و نوشابه بر اسهال باید بگوییم منطقی است که به دلایل زیادی از مصرف نوشابه جلوگیری کنید یا آن را محدود کنید، خصوصا اگر معده شما را ناراحت کند و منجر به اسهال شود. بررسی 30 مطالعه منتشر شده در دسامبر 2017 در مجله Obesity Facts نشان داد که مصرف منظم نوشیدنی های شیرین و قندی منجر به چاقی در کودکان و بزرگسالان می شود. به طور کامل 93 درصد از مطالعات انجام شده در این بررسی نشان دهنده ارتباط بین شروع اضافه وزن یا چاقی و مصرف نوشیدنی های شیرین در کودکان و بزرگسالان است.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، جایگزینی نوشیدنی های کم کالری یا بدون کالری مانند آب و شیر کم چربی یا بدون چربی با نوشابه های شیرین می تواند به کاهش وزن کمک کند. این ها همچنین گزینه های بهتری برای اطمینان از آبرسانی مناسب برای بدن هستند. آکادمی تغذیه و رژیم غذایی توصیه می کند که زنان در هر روز حدود 11 فنجان آب و مردان حدود 15 فنجان آب را مصرف. این توصیه ها شامل آب موجود نوشیدنی ها و غذاها است.

در رابطه با تاثیر قند و نوشابه بر اسهال باید بگوییم دکتر Bulsiewicz می گوید: اگر نوشابه به شما اسهال می دهد، گیاه زنجبیل می تواند انتخاب بهتری باشد. اگر از گیاه زنجبیل واقعی استفاده کنید، زنجبیل حاوی موادی است که دارای خواص دارویی است که می تواند معده و روده را آرام کند. او اضافه می کند.اگر چه ناخوشایند است، اما اسهال از نوشابه خطرناک نیست، اما اگر تغییراتی در عادت های روده ایجاد کنید، در مدفوع خود خون ببینید و دچار ضعف، خستگی و کاهش وزن غیرقابل توجیه شوید، یا اگر این علائم مزمن و شدید هستند، به پزشک مراجعه کنید.